Ethyl Nitrate

http://judr.pierun.sweb.cz/bum/etnit.htm

Ethyl-nitrát

Ethylnitrát je kapalina s bodem varu 87°C. Je obtížně rozpoustný ve vodě, zato snadno v organických rozpouštědlech. Je možné jej použít k želatinaci nitrocelulozy. V olověném bloku dává výduť o 20 % větší než kyselina pikrová. Citlivost k nárazu je poměrně vysoká; pád kladiva o váze 2 kg z výšky 50 cm způsobuje 50% výbuchů. V malém množství se připravuje rozpuštěním ethylalkoholu za studena v koncentrované kyselině dusičné a destilací produktu. Ethylalkohol se za přítomnosti kysličníků dusíku snadno oxyduje na acetaldehyd. Tato reakce může převládnout nad esterifikační reakcí, je-li v kyselině hodně kysličníku dusíku.

Detonační rychlost (D)

Velmi závisí na průměru nálože

  • 6000-7000 m/s v trubicích většího průměru
  • 5800 m/s v tlustostěnných trubicích o průměru 27mm a iniciovaný 40g pentritu
  • 6020 m/s za stejných podmínek jako u příkladu výše, pouze trubka musí mít průměr 60mm

Nedetonuje ve skleněné trubici průměru 10mm.

V žádném případě neodpalujte Ethylnitrát v kovových trubkách, neboť střepiny mohou dolétnout 400-600m! Jediné možné odpálení je v plastové rouře s větším průměrem (např. odtoková trubka u dřezu)

Hodnocení: Poměrně snadná výroba, není vhodné jej skladovat příliš dlouho. V praxi nenašel využití jako výbušnina.

Potřeby

Ceny zde uvedené se řídí ceníky firmy Verkon, ta je ovšem značně (!!!) předražená a vetšinu látek seženete mnohem (až o 1/2) levněji. Na druhé straně Verkon má na skladě snad vše co můžete legálně chtít.

1)260 ml 65% kyseliny dusičné (pa. 1l/95Kč)

2)316 ml 96% kyseliny sírové (cena podobná HNO3)

3)160 ml čistého ethylalkoholu

Postup výroby

  1. Připravíme si chladící lázen složenou z ledu a soli
  2. Připravýme si nitrační směs z 260ml HNO3 a 300ml H2SO4. (Výroba nitrační směsy je popsána u výroby MNT). Nitrační směs necháme (třeba v lednici) schladnout na 0°C.
  3. Do 160ml čistého ethylalkoholu pomalu přidáváme za neustálého míchání a chlazení 16ml H2SO4. Tuto směs necháme taktéž schladnout na 0°C.
  4. Do minimálně 1l kádinky opatřené venkovním chlazením (led+sůl) a teploměrem nalijeme vychladlou nitrační směs. Až teplota ethylalkoholu+H2SO4 klesne taktéž na 0°C začneme tuto směs svižne přikapávat do nitrační směsi. Neustále mícháme. Teplota nesmí překročit 10°C. Ideální je ji udržovat kolem 5°C.
  5. Po ukončení dávkování směsí ještě asi 5 minut mícháme a potom směs nalijeme do dělící nálevky. Po (asi) 15 minutách dojde k oddělení a spodní kyselinu odlijeme. Delší dělení není vhodné, neb dochází k oxydaci.
  6. Surový ethylnitrát propereme 300 ml studené vody (intenzivně protřepeme v láhvi). Opět v oddělíme a promyjeme 300ml vody, do které přidáme roztok NH3 v takovém množství, aby byl roztok neutrální. Znovu oddělíme a znovu propereme 300ml vody. V této fázi by měl ethylnitrát být v děličce křišťálově průhledný. Nakonec jej vysušíme CaCl2 a přefiltrujeme.
    Vzniklý ethylnitrát je pouze pro brzké zpotřebování!
me

My name is Adam Lichonvsky and I'm proud father and researcher.