Ethylen glycol di nitrate
http://judr.pierun.sweb.cz/bum/etdinit.htm
Ethylen-glykol-di-nitrát
První zprávy o použití nitroglykolu (ethylenglykoldinitrátu, zkláceně EGDN) máme již z roku 1904, používal se jako složka směsných trhavin. O pár let později se začal využívat pro snižování bodu tuhnutí nitroglycerínu. EGDN je čirá kapalina, která je rozpustná, stejně jako nitroglycerín (NG), ve většině organických rozpouštědel. Velmi snadno rozpouští nitrocelulozu i za studena. I když je EGDN stabilnější nežli NG rozkládá se při delším styku s koncentrovanějšími kyselinami - například s odpadní kyselinou po nitraci. Doba výroby proto nesmí překroči 4 hodiny! Velkou výhodou nitroglykolu oproti nitroglycerínu je jeho (relativně) malá citlivost k nárazu; exploduje při pádu 2Kg kladiva z výšky 20-25 cm (pro srovnání: hexogen exploduje při výšce 35 cm). V malém množství při styku s přímým plamenem klidně za syčení shoří, větší množství exploduje. Je mnohem citlivější k rozbušce než NG jak v kapalném stavu tak i ve směsi. Čisté EGDN má velmi proměnlivou detonační rychlost, která se pohybuje od 1000 m/s až do 8300 m/s.
Obecně vzato EGDN je nezkonale bezpečnější trhavina, jak při manipulaci tak i při výrobě, ve srovnáni s NG. Může jej zastoupit (a většinou i předčít) ve většine směsných trhavin jako je trhací želatina, či dynamity…
Detonační rychlost (D)
- Kapalný v ocelové trubce (32-38 mm) při roznětu r.č.8: 7830 m/s
- Kapalný v ocelové trubce (32-38 mm) při roznětu 80g k. pikrové: 8200-8300 m/s
- Kapalný v kelímku při roznětu r.č.8: 1000-3000 m/s
- Tuhý v kelímku (teplota musí být -70°C) při roznětu r.č.8: nad 8000 m/s
V žádném případě neodpalujte EGDN v ocelových trubkách! Střepiny mohou uletět až 600m!
Jediný možný (bezpečný) odpal v amaterských podmínkách je v plastovém kelímku, ale vzhledem k nízké detonační rychlosti se jako čistá trhavina nevyplatí používat, je lepší z něj vyrobit plastickou trhací želatinu (viz. MENU).
Hodnocení:Trhavina, která ve všech směrech může nahradit nebezpečný nitroglycerín. Snadná příprava, ideální do kombinace ve směsných trahavinách. Nevýhoda je vyšší cena hlavní chemikálie používané při výrobě, bezvodého ethylenglykolu.
Potřeby
Ceny zde uvedené se řídí ceníky firmy Verkon, ta je ovšem značně (!!!) předražená a vetšinu látek seženete mnohem (až o 1/2) levněji. Na druhé straně Verkon má na skladě snad vše co můžete legálně chtít.
- 40 ml 65% HNO3 (1l/95Kč)
- 60 ml 96% H2SO4 (cena podopná HNO3)
- 20 ml bezvodého ethylenglykolu
Postup výroby
- Vytvoříme si chladící směs (led+sůl)
- Připravíme nitrační směs pomalým slitím kyselin (podrobný postup výroby nitrační směsi je v návodu na MNT). Směs ochladíme na 15°C.
- Začneme přilévat ethylenglykol po 3 ml dávkách. Neustále chladíme. Teplotu musíme udržet v rozmezí 10-20°C. Ideální je nechat teplotu po nalití každé dávky klesnout na 10°C až pak přilít další dávku. Tím by měla teplota vystoupnout k 15°C. Ethylenglykol (EG) musíme přilévat pomalu, protože čím vyšší teplota, tím jsou nižší výtěžky EGDN. Po vliti veškerého EG počkáme asi 15 minut a necháme směs rozdělit na dvě vrstvy.
- Spodní vrstvu (odpadní kyseliny) oddělíme v dělící nálevce. Zde vyvstává problém, někdy se stane, že oddělený, ale ještě nepromytý (nezneutralizovaný) nitroglykol se začne zahřívat a může vyvřít. Proto je dobré po oddělení a při promývání neustále hlídat teplotu. Horní vrstvu (EGDN) vylijeme a 3krát promyjeme vodou. Zbytky kyselosti zneutralizujeme 10% NaOH. Pokud máme v plánu EGDN skladovat přidáme špetku Na2CO3.
Odpadní kyselina se nesmí uchovávat, neboť obsahuje zbytky EG, které by reagovaly za vzniku nestabilních sloučenin.
Výtěžek je maximálně 22ml (32g) EGDN.