Napalm

http://judr.pierun.sweb.cz/bum/nap.htm

Napalm

Standardní napalm je benzín ztužený pomocí hlinitých solí kyseliny palmitové, olejové a naftenové. Na zgelovatění se také používá stearanu hlinitého, v nouzi mýdlového prášku. V Rusku se používal polymethylmetakrylát. Napalm je snadno zápalný gel, klidně hoří jasným, čadivým plamenem, při hoření se roztéká a stéká do prohlubní a štěrbin. Plave na vodě, hořlavé předměty zapaluje a propaluje. Nemůže protavit kovy ani jiné nehořlavé předměty. Doba hoření rozteklého napalmu je 1-1,5 minuty. Větší kusy hoří 5-8 minut. Teplota při hoření obyčejného typu napalmu dosahuje 800°C.

Super napalm a Pyrogel obsahují ztužený benzín, práškový hořčík s asfaltem a naftou. Je to lepkavá, těstovitá hmota, tmavě šedá. Po zapálení nejprve vyhoří benzín, pak benzín s Mg jasně bílými záblesky, vytváří se struska MgO, která se rozpaluje do bílého žáru. Teplota dosahuje 1900°C.Tyto typy napalmu propálí tenký plech do síly 2 mm.Mohou obsahovat přídavek Na slitin- pak se samovolně zapalují na vzduchu, při styku se vzdušnou vlhkostí nebo vodou. Peroxidy- samozápalné, následně směs vybuchuje.Pro letecké nálety se používá samozápalných napalmů, které obsahují přídavek 60%-80%ního peroxidu vodíku. Tyto napalmy se při styku se zemí samovolně zapalují.Pro zvýšení propalovacího účinku se kombinují s termity, práškovým hliníkem, hořčíkem.

Výroba

  1. Jediné co potřebujeme vyrobit je ztužovadlo . Pokud se vám nechce připravovat, použijte ke ztužení polymethylmetakrylát (tj. Dentakryl) v množství 9%. Jednoduše smíchejte prášek s kapalinou a promíchanou směs přidejte k benzínu. Zahřívejte na 60°C přibližně 20minut, až vznikne gel. Pokud dentakryl nemáte musíte si připravit napalmový prášek podle následujícího postupu:
  2. Do 0,5 l horké vody nasypeme 100g nastrouhaného mýdla(na praní, nebo toaletní) a vaříme až se všechno rozpustí. Roztok naředíme na objem 1 litru. Do rozpuštěného mýdla přilijeme roztok 200g síranu hlinitodraselného (kamenec) ve 3 litrech vody. Po chvíli se začne srážet hlinité mýdlo ve formě vločkovité sraženiny až chuchvalců, které odfiltrujeme přes flanel Sraženinu položíme na papír a sušíme při teplotě do 30°C asi 2 dny. Prášek musí být opravdu dobře vysušen, jinak bude v benzinu netečně ležet a nevytvoří potřebnou jemnou suspenzi. Efektivnější je místo KAl(SO4)2.12H2O použít síran hlinitý, protože při použití KAl(SO4)2 vzniká i draselná sůl a způsobuje mazlavost a špatnou sušitelnost produktu. Navíc je želatinovací schopnost výrobku při užití Al(SO4)2 vyšší. Se stejným výsledkem je možné vzít do reakce i hydratovaný AlCl3.
  3. Suchý napalmový prášek rozetřeme v misce a smísíme s benzinem v poměru 9 % napalmového prášku a 91 % benzínu. Směs zahřejeme na vodní lázni na 60°C a promícháváme, proces trvá asi 20 minut (při 35°C trvá ztužení 24 hodin).
  4. Požadujeme-li napalm tužší konzistence, můžeme přidat až 20% ztužovadla.Pro silnější účinek přisypte Al, Mg, Termit (pyrogel).

Použití

Pro použití napalmu se toho moc nevyskytne, leda tak, že byste si chtěli zapálit domek.

Celkem dobrý efekt je odpálit tak 3 kg napalmu pomocí výbušniny - vytvoří se krásně ohnivá koule o průměru asi 3-5 metrů. Samozřejmě se nesmíte dívat příliš z blízka… Na tomto principu je založeno zapalování objektů ve vojenství. Malou náloží, cca 0,8 kg TNT se odpálí celý sud s napalmem a zapálená hořlavina se rozprskne do okolí, kde všechno zničí.

POZN : V hodně velké nouzi se dá k želatinaci použít i některé druhy obyčejného vločkového mýdla. Musíte však použít alespoň 20 % a výsledky nejsou jednoznačné (někdy to funguje a někdy zase ne), a časem se gel roztéká

me

My name is Adam Lichonvsky and I'm proud father and researcher.